E-İmza

E-İMZA mı aldım ne yapmalıyım ?

Şifre ve güvenlik sözcüğü değiştirme/yenileme işlemlerinde İnternet explorer tarayıcısı kullanılmalıdır.
Şifre ekranı görüntülenemezse Bilgi İşlem Birimine arıza bildiriminde bulunabilirsiniz.
İşlemlere başlanılmadan önce : Başlat menüsünden-Tüm programlar-java-configure java tıklanmalıdır.Açılan ekran üst menüden security tıklanmalı sağ altta edit site list tıkladıktan sonra Add ye basılıp açılan ekrana https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/giristipsecim.jsp  bu linki kopyalayıp yapıştırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde java ile çalışan şifre değiştirme ekranı görüntülenmeyecektir.

3.adımı yani sürücü yükleme işlemi Bilgi İşlem Merkezi tarafından yapılmaktadır.Bilgisayarlarınızda sürücüler kurulu olduğundan bu adımı atlayınız.


java güvenlik.png

Adım 1 :

Kurye tarafından size teslim edilen kartta yer alan Nitelikli Elektronik Sertifikanın yüklü olduğu çipli parçayı aşağıdaki resimdeki gibi hasar vermeden işaretli yerlerinden kırılarak çıkarılır. Eğer kenarlarında çapak kaldıysa uygun bir alet ile zarar vermeden temizlenir.

adım1.png
Şekil 1-Nitelikli Elektronik Sertifika

 Adım 2:
Yukarıdaki çipli parça Kart Okuyucuya Şekil - 2' de görüldüğü gibi yerleştirilir.
adım2.png
Şekil 2-Mini Kart Okuyucu

Adım 3 :
http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/ adresinden işletim sisteminize uygun sürücüler indirilir ve kurulur (Şekil 3). Sürücü yükleme işleminin detaylarını öğrenmek için tıklayınız.
adım3.png
Şekil 3-Sürücü Yükleme


Adım 4:

http://www.kamusm.gov.tr/ adresinde yer alan “Bireysel İşlemler” linkine tıklanır.
adım4.png

Şekil 4-Bireysel İşlemler

Adım 5:

Açılan sayfada “Şifreli Giriş”  butonuna basılır. Daha önceden Kamu SM’den alınmış ve geçerli bir sertifika sahibi iseniz işlemlerinizi “E-İmzalı Giriş” butonuna tıklayarak da yapabilirsiniz.
adım5.png
Şekil 5:Şifreli Giriş

Adım 6:
Kimlik No, Resimdeki Yazı ve Güvenlik Sözcüğü alanları doldurulup “Giriş” butonuna basılır.
adım6.png
Şekil 6-Şifreli Giriş Ekranı

Adım 7:
Açılan sayfada yer alan cep telefonu bilginiz kontrol edilerek "Gönder" butonuna tıklanır. Cep telefonunuza gelen "SMS Onay Kodu" girilerek "Tamam" butonuna tıklanır.

Adım 8:
Elektronik sertifikanız ile yapacağınız işlemler için gerekli olan PIN bilgisini görüntülemek için "PIN/PUK Bilgisi" butonuna tıklanır.

adım7.png

Şekil 7-PIN/PUK Bilgisi

Adım 9:
PIN/PUK Bilginiz Şekil 8'de gözüktüğü gibidir.

adım8.png
Şekil 8-PIN/PUK Bilgisi Görüntüleme

07 Nisan 2022