Hastanemiz Tarihçesi
20 Aralık 2023

Kayseri’deki sağlık hizmetlerinin temelleri 1205 yılında Selçuklular döneminde atılmıştır. Hastane ve tıp okulunun Selçuklu hükümdarı II.Kılıçarslan’ın kızı Gevher Nesibe Hatun’un vasiyeti üzerine, 1205 yılında kardeşi Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında, Kayseri’de inşa edildiği; çok sayıda hekim yetiştirdiği ve çeşitli hastalıkları tedavi ettiği anlaşılmaktadır. O dönemdeki hastane halen Mimarsinan Parkı içerisinde yer almakta olup, ''Selçuklu Müzesi (Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi)'‘ olarak varlığını devam ettirmektedir.

     Kayseri’de ilk defa kurumsal olarak Memleket Hastanesi’nin temeli, 1884 yılında eski ismi “Kum Tepe” olan Gültepe’nin güneyindeki arazide atılmıştır. Üç bölümlü, iki katlı, çatılı bu güzel taş binanın açılışı Gazi Mustafa Kemal tarafından Gültepe Hastanesi (Memleket Hastanesi) olarak 14 Ekim1924'te törenle hizmeteaçılmıştır. 1943 yılında Gültepe Hastanesi’nin tıbbi alet ve cihazları ile tıbbi kadrosu da yeni ismi ile hizmete giren 100 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi’ne nakledilmiş oldu.

      1968 yılında inşaatı tamamlanarak hizmete açılan cerrahi servisler binası ile yatak kapasitesi 560 olmuştur. 30 Ocak 1988’de Kayserili hayırsever Mehmet AKKÖSE’ nin yaptırdığı Nükleer Tıp Merkezi hizmete girmiştir. Kayserili iş adamları Mehmet, Emin, Yaşar ve Ahmet HATTAT tarafından 1990 yılında inşaatı yapılan “Elmas-Cemal Hattat Hastanesi” 26.11.1998 tarihinde, Kayseri Devlet Hastanesinin bir ünitesi olarak hizmete açılmıştır. 1998'de Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’nin kapatılmasıyla boşalan bina da hastane bünyesine dâhil edilmiş ve yatak kapasitesi 700'e çıkartılmıştır.

     SSK Bölge Hastanesi 5283 Sayılı Kanunla 19 Şubat 2005 tarihi itibariyle Devlet Hastanesine dahil edilmiş ve yatak kapasitesi 1045'e çıkmıştır. Kayseri Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığı’nın 12.12.2005 tarih ve 9759 sayılı kararı ile Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi haline dönüştürülmüştür.   
   2005 yılında Geriatri Merkezi açılmış olup; poliklinik hizmetleri hizmet vermeye devam etmektedir. 2016 Bu merkezimizde İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğünün de kullanımına açılan 2 adet tam donanımlı konferans salonu tefriş edilmiştir.

     Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği 2006 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesince hastanemize tahsis edilen Huzurevi binasında hizmete açılmış ve hasta kabulüne başlanmıştır. 100 yatak kapasitesine sahip olup, kadın ve erkek servisi şeklinde ayrı katlarda yapılandırılmıştır. Bu kliniğimiz içinde yer alan AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) ünitemiz yeniden düzenlenmiş olup, tamamen münhasır bir alanda hizmet vermesi sağlanmıştır. Aynı zamanda uyuşturucu/uyarıcı maddeler için kullanılan numune alma birimi de kalite prosedürlerine uygun hale getirilmiştir

     01.06.2018 tarihinde Kayseri Şehir Hastanesi ismi  ile yeni kampüsüne taşınan Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinden boşalan 1.Blok, 2.Blok, 3.Blok, 4.Blok 10. Blok, 13.Blok ve Acil servis binaları ile ana kampüste Sağlık Bakanlığının Ruhsatlandırması ile toplamda 355 yatak kapasitesi ile yeniden KAYSERİ DEVLET HASTANESİ adı altında vatandaşlara hizmet vermeye devam etmektedir.